Respuesta :
First, we should get moles acetic acid = molarity * volume
=0.3 M * 0.5 L
= 0.15 mol
then, we should get moles acetate = molarity * volume
= 0.2 M * 0.5L
= 0.1 mol
then, we have to get moles of OH- which added:
moles OH- = molarity * volume
= 1 M * 0.02L
= 0.02 mol
when the reaction equation is:
CH3COOH + OH- → CH3COO- + H2O
moles acetic acid after adding OH- = (0.15-0.02)
= 0.13M
moles acetate after adding OH- = (0.1 + 0.02)
= 0.12 M
Total volume = 0.5 L + 0.02 L= 0.52 L
∴[acetic acid] = moles acetic acid after adding OH- / total volume
= 0.13mol / 0.52L
= 0.25 M
and [acetate ) = 0.12 mol / 0.52L
= 0.23 M
by using H-H equation we can get PH:
PH = Pka + ㏒[salt/acid]
when we have Ka = 1.8 x 10^-5
∴Pka = -㏒Ka
= -㏒ 1.8 x 10^-5
= 4.7
So by substitution:
∴ PH = 4.7 + ㏒[acetate/acetic acid]
= 4.7 + ㏒(0.23/0.25)
= 4.66
=0.3 M * 0.5 L
= 0.15 mol
then, we should get moles acetate = molarity * volume
= 0.2 M * 0.5L
= 0.1 mol
then, we have to get moles of OH- which added:
moles OH- = molarity * volume
= 1 M * 0.02L
= 0.02 mol
when the reaction equation is:
CH3COOH + OH- → CH3COO- + H2O
moles acetic acid after adding OH- = (0.15-0.02)
= 0.13M
moles acetate after adding OH- = (0.1 + 0.02)
= 0.12 M
Total volume = 0.5 L + 0.02 L= 0.52 L
∴[acetic acid] = moles acetic acid after adding OH- / total volume
= 0.13mol / 0.52L
= 0.25 M
and [acetate ) = 0.12 mol / 0.52L
= 0.23 M
by using H-H equation we can get PH:
PH = Pka + ㏒[salt/acid]
when we have Ka = 1.8 x 10^-5
∴Pka = -㏒Ka
= -㏒ 1.8 x 10^-5
= 4.7
So by substitution:
∴ PH = 4.7 + ㏒[acetate/acetic acid]
= 4.7 + ㏒(0.23/0.25)
= 4.66
The ph of this solution after the addition of 20.0 ml of 1.00 m naoh solution is 4.71.
First step is to calculate the dissociation equilibrium at 25 degrees Celsius
CH3COOH⇆ H+ + CH3COO-
Ka=1.8×10^-5= [H+] × [CH3COO-] /[CH3COOH]
Second step is to simply the expression since both buffer components are in the same final volume
Ka= [H+] × nCH3COO-/nCH3COOH
Third step is for the acetic acid to neutralized the strong base (NaOH) so as to create more acetate ion:
NaOH+CH3COOH→H2O+Na+ +CH3C00-
Fourth step is to calculate the weak species molar quantities
nCH3COOH=(0.5000L×0.30M)-(0.0200L×1.00M)
nCH3COOH=0.15-0.02
nCH3COOH=0.13mol
nCH3COO=(0.5000L×0.20M)+(0.0200L×1.00M)
nCH3COO=0.1+0.02
nCH3COO=0.12mol
Fifth step is to determine the new hydrogen ion molarity
1.8×10^-5= [H+] × 0.13mol/0.12mol
[H+] =2.0×10^-5M
Sixth step is to find the pH
pH=-log[H+]
pH=-log(2.0×10^-5)
pH=4.71
Inconclusion the ph of this solution after the addition of 20.0 ml of 1.00 m naoh solution is 4.71.
Learn more here:
https://brainly.com/question/15578695