Respuesta :

Answer:

1. 7.32ohms

2. 1.64amperes

3. 3ohms= 4.92volts, 2ohms& 7ohms= 2.55volts, 4ohms & 9ohms= 4.54volts

4. 41.875ohms

5. 0.2388amperes

6. 20ohms=4.776volts, 30ohms & 50ohms= 0.4478volts, 20ohms=4.776volts

7. 10ohms

8. 0.5amperea

9. R1=2volts R2=1volt R3=2volts R4=2.5volts R5=0.5volts R6=0.25volts R7=0.25volts

10. 198.7ohms

11. 0.12amperes

12. 2.88watts

Explanation:

1. Solving the parallel connections,

1/2+1/7= (7+2)/14

9/14

Resistance= 14/9

1/4+1/9= (9+4)/36

13/36

Resistance=36/13

Total resistance in the circuit= 3+14/9+ 36/13

(351+182+ 324)/117

857/117= 7.32ohms

2. V=IR

I= V/R(total resistance)

I= 12/7.32

I= 1.64amperes

3. V= IR

for the 3ohms resistors, V= 3×1.64

=4.92volts

Voltage is the same for resistors in parallel

Current is the same for resistors in series

for the parallel resistors 2ohms and 7ohms,

V= 1.64 × 14/9

= 2.55volts

for the parallel resistors 4ohms and 9ohms,

V= 1.64× 36/13

= 4.54volts

4. For parallel resistors R2 and R3,

1/30+1/50 = (50+30)/150

80/150

Resistance= 150/80

Total resistance= 20+150/80+20

(1600+150+1600)/80

3350/80= 41.875ohms

5. V= IR

I= 10/41.875

= 0.2388amperes

6. for the 20ohms resistor,

V= 0.2388×20

V=4.776volts

for the parallell resistors 30ohms and 50ohms,

V= 0.2388×150/80

= 0.4478volts

for the 20ohma resistor,

V= 0.2388×20

= 4.776volts

7. R6+R7 = 2+2

= 4ohms

1/4 + 1/R5

1/4+1/4=(1+1)/4

2/4= 4/2

=2ohms

2+R4= 2+10

=12ohms

R2 +R3= 4+8

=12

1/12+1/12= 2/12

12/2=6

6+R1= 6+4

total resistance= 10ohms

8. V=IR

I= 5/10

=0.5amperes

9. For R1

V= 0.5×4

=2volts

for 6ohms effective resistance

V=0.5×6

=3volts

For R2 and R3

V=IR

3=I×12

I=0.25

In R2

V=0.25×4

=1Volt

In R3

V=0.25×8

=2volts

0.5-0.25=0.25amperes

In R4

V=0.25×10

=2.5volts

for the 2ohms effective resistance,

V=0.25×2

=0.5volts

In R5

v= 0.5volts

I= 0.5/4

= 0.125amperes

current in R6 and R7

0.25-0.125=0.125amperes

In R6

V=0.125×2

=0.25volts

in R7

V=0.125×2

=0.25volts

10. for R1 and R2

1/100+1/250

(5+2)/500= 7/500

500/7= 71.43ohms

for R3 and R4

1/350+ 1/200

(4+7)/1400=11/1400

1400/11=127.27ohms

total resistance= 71.43+127.27

= 198.7ohms

11. V=IR

I= 24/198.7

=0.12amperes

12. Power= IV

power= 0.12×24

=2.88watts