Respuesta :
Answer:
C) 18 cents
Step-by-step explanation:
Given,
This weeks deal -
Quantity of Flour ย ย ย Price ($) ย ย ย ย Price per pound ($)
3 pounds ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย 5.25 ย ย ย ย ย ย ย ย (5.25/3) = ย 1.75
5 pounds ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย 9.75 ย ย ย ย ย ย ย ย (9.75/3) = ย 1.95
7 pounds ย ย ย ย ย ย ย ย ย ย 12.60 ย ย ย ย ย ย ย ย (12.60/3) = 1.80
10 pounds ย ย ย ย ย ย ย ย ย 14.20 ย ย ย ย ย ย ย ย (14.20/3) = 1.42
12 pounds ย ย ย ย ย ย ย ย ย 18.24 ย ย ย ย ย ย ย ย (18.24/3) = 1.52
The lowest price per pound is $1.42. Therefore, this is the current week's best deal.
The last week's best deal was =
Best Deal 1
Quantity of Flour Price
3 pounds $5.25
5 pounds $9.75
7 pounds $12.60
10 pounds $14.20
12 pounds $18.24
A baker purchases flour each week from a wholesale warehouse. The chart shows the quantities and prices available this week. If the best deal last week for flour was $1.60 per pound. What is the difference between the unit price for last week's best deal and this week's best deal?
A)8 cents
B)15 cents
C)18 cents
D)20 cents
Respuesta :
1.60/poundThe difference between the unit price for previous week's best deal and this week's best deal = $1.60 - $1.42 = $0.18
Therefore, 18 cents.