Chapter 3 Homework Questions 3, 4 3. Balance Sheet. Construct a balance sheet for Sophie’s Sofas given the following data. What is shareholders’ equity? (LO3-1) Cash balances = $10,000 Inventory of sofas = $200,000 Store and property = $100,000 Accounts receivable = $22,000 Accounts payable = $17,000 Long-term debt = $170,000 4. Income Statement. A firm’s income statement included the following data. The firm’s average tax rate was 20%. (LO3-1) Cost of goods sold $8,000 Income taxes paid $2,000 Administrative expenses $3,000 Interest expense $1,000 Depreciation $1,000 What was the firm’s net income? What must have been the firm’s revenues? What was EBIT?

Respuesta :

Answer:

BALANCE SHEET

Assets                                            Liabilities

Cash                           10,000        Account Payable     17,000

Account Receivable 22,000        Long term               170,000

Inventory                 200,000       Total Liab                187,000

non-current assets  100,000        Equity                      145,000 (A)

total assets              332,000     Total liab + SE         332,000

Earnings before interest and taxes: 11,000 dolllars

Net income 8,000

Explanation:

(A) solve through the accounting equation

assets = laib + equity

332,000 = 187,000 + Equity  = 332,000 - 187,000 = 145,000

Q4

income tax expense: 2,000

rate 20%

Earnings before taxes x 20% = 2,000

EBT = 2,000 / 0.2 = 10,000

Net income : 10,000 - 2,000 = 8,000

EBIT: EBT + interest expense

10,000 + 1,000 = 11,000