The Production Department of Hruska Corporation has submitted the following forecast of units to be produced by quarter for the upcoming fiscal year:

1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter
Units to be produced 12,000 10,000 13,000 14,000

Each unit requires 0.2 direct labor-hours and direct laborers are paid $12.00 per hour. In addition, the variable manufacturing overhead rate is $1.75 per direct labor-hour. The fixed manufacturing overhead is $86,000 per quarter. The only noncash element of manufacturing overhead is depreciation, which is $23,000 per quarter.

Required:

Calculate the company’s total estimated direct labor cost for each quarter of the the upcoming fiscal year and for the year as a whole. Assume that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the estimated number of units produced.

Calculate the company’s total estimated manufacturing overhead cost and the cash disbursements for manufacturing overhead for each quarter of the the upcoming fiscal year and for the year as a whole.

Respuesta :

Answer:

Please refer explanation

Explanation:

1. Total estimated direct labour cost : No. of units produced x number of labour hours required x labour rate per hour

1st Quarter = 12000 units x 0.2 x 12 = $28,800

2nd Quarter = 10000 units x 0.2 x 12 = $24,000

3rd Quarter = 13000 units x 0.2 x 12 = $31,200

4th Quarter = 14000 units x 0.2 x 12 = $33,600

Total Direct Labour Cost for fiscal year = $28800 + $24000 + $31200 + $33600 = $117600

2. Total estimated manufacturing overhead cost : (Number of units x labor hours required x hourly manufacturing overhead rate) + fixed manufacturing overhead

1st Quarter = (12000 units x 0.2 x 1.75) + $86000 = $90,200

2nd Quarter = (10000 units x 0.2 x 1.75) + $86000 = $89,500

3rd Quarter = (13000 units x 0.2 x 1.75) + $86000 = $90,550

4th Quarter = (14000 units x 0.2 x 1.75) + $86000 = $90,900

Total Manufacturing overhead cost for the fiscal year = 90200 + 89500 + 90550 + 90900 = $361150

3. Cash disbursements : Total manufacturing overhead cost - non cash depreciation

1st Quarter = $90,200 - $23000 = $67200

2nd Quarter = $89,500 - $23000 = $66500

3rd Quarter = $90,550 - $23000 = $67550

4th Quarter = $90,900 - $23000 = $67900

Total Cash disbursements for the fiscal year = 67200 + 66500 + 67550 + 67900 = $269150

OR

Total manufacturing overhead costs x (4 x 23000) = $361150 - $92000