Macee Department Store has three departments, and it conducts advertising campaigns that benefit all departments. Advertising costs are $140,000 this year, and departmental sales for this year follow. Department Sales 1 $ 155,000 2 291,400 3 173,600 How much advertising cost is allocated to each department if the allocation is based on departmental sales?

Respuesta :

Answer:

D1= 0.25* 140,000= 35,000

D2= 0.47*140,000= 65,800

D3= 0.28*140,000= 39,200

Explanation:

Giving the following information:

Macee Department Store has three departments, and it conducts advertising campaigns that benefit all departments.

Advertising costs are $140,000 this year.

Departmental sales for this year follow:

Department Sales 1 $ 155,000

Department Sales  2 $291,400

Department Sales  3 $173,600

First, we need to find the weighted average participation in sales:

Total sales= 155,000 + 291,400 + 173,600= 620,000

Department 1= 155,000/620,000= 0.25

Department 2= 291,400/620,000= 0.47

Department 3= 173,600/620,000= 0.28

Now, we can allocate the advertising costs for each department:

D1= 0.25* 140,000= 35,000

D2= 0.47*140,000= 65,800

D3= 0.28*140,000= 39,200